Zajistěte si překlady pro Ústí nad Labem a mějte svůj překlad k dispozici v nejkratší možné době. Vaše texty přeložíme kvalitně a rychle. Již nemusíte přemýšlet nad specifickými frázemi, předložkami a časováním. Mějte vždy pohotově zajištěn překlad svého textu, ať již potřebujete přeložit pouze několik vět do školní práce nebo rozsáhlý technický dokument. Překládejte profesionálně. Překládejte s Express-preklady.cz.
Ústí nad Labem
Statutárním městem na severozápadě Čech, které je zároveň i centrem Ústeckého kraje, je Ústí nad Labem. Odvození jména pochází pravděpodobně z toho, že město se nachází na soutoku dvou řek. Jméno je odvozeno od staročeského slova ústie. Proslulý je i název tohoto města v německém jazyce, který se používá od 15. Století. Název zní Aussig an der Elbe.
Historie
Lidé žili na Ústecku již před 20 000 lety. Jako důkazy slouží četné archeologické nálezy, které se v okolí Ústí nad Labem nalezly. Jedná se především o nedalekou obec Stadice. Před několika tisíci lety bylo údolí řek Labe a Bíliny osídleno velkou řadou národů a to hlavně prehistorických národů. Řada nálezů, které toto dokládá, je uložena ve sbírkách Muzea, které se v tomto městě nachází.
V Čechách se během 10. Století zrodil rod Přemyslovců, který naší zem vedl. Hodně lidí pravděpodobně zná příběh o Přemyslovi Oráčovi, který pocházel z nedaleké obce Stadice. Jedná se o legendárního zakladatele tohoto knížecího rodu. Tato pověst je uložena v Kosmově kronice.
Ve středověku bylo vedle Ústí nad Labem město, které mělo daleko větší význam než Ústí nad Labem samotné. Šlo o hradiště Chlumec. Toto hradiště střežilo důležitou obchodní cestu, které vedla z Čech do Saska a rovněž i do Lužice. V průběhu dvanáctého století zde také proběhla jedna z nejslavnějších bitev této doby. Stalo se tak roku 1126. Kníže Soběslav z rodu Přemyslovců zde porazil německého císaře Lothara III. Díky tomuto vítězství byla na hoře Říp, která se v blízkosti města nachází, psotavena legendární rotunda sv. Jiří, kterou můžeme obdivovat dodnes.
Když se ale vrátíme zpátky na téma Ústí nad Labem, tak první písemná zmínka o tomto městě pochází již z roku 1056 (1057). Jedná se o listinu, která se týká kostela sv. Štěpána v Litoměřicích. Šlo o zakládající listinu. Během 13. Století se důležitost města Ústí nad Labem zvětšila. Město se stalo mnohem populárnější než osada Chlumec, která se nachází v blízkosti. Toto město je jedno z nejstarší královských měst v zemi. Během 13. Století bylo město obehnáno městskými hradbami, vedle kostela sv. Vojtěcha, který opět ve městě stojí dodnes, byl postaven v tomtéž století další kostel, který se nazývá kostel Nanebevzetí Panny Marie. U řeky Labe byl postaven hrad Střekov. Došlo k tomu za panování Jana Lucemburského. Hrad plnil střežící funkci.
Rozvoj města byl přerušen kvůli válkám. Husitským válkám. V roce 1426 se zde odehrála bitva, o které se učí již děti na základní škole. Jedná se o bitvu „na běhání“. V čele husitských vojsk stál Prokop Holý. Na straně druhé stálo saské vojsko. Sasové měli vysvobodit město z obléhání. Nicméně se to nepodařilo, protože v bitvě vyhráli husité, město zničili. Další tři roky tu bylo pusto.
V průběhu šestnáctého a sedmnáctého století se na území města rozvíjela renesanční kultura. Došlo k prolínání katolicismu a protestantismu. Přineslo to své plody ve stylu, který je zvaný „saská renesance“.
V tomtéž století (16-17.) bylo toto město jedním z hlavních katolických center v zemi. Jedna z nejznámějších osobností, která tu žila, byl pán, která se nazýval Johan Ernst Schosser. Díky němu byla podnícena řada aktivit. Došlo k založení dominikánského kláštera v Ústí nad Labem. Došlo k tomu v roce 1616.
Věk romantismu, osvícenství a nastupující průmyslová revoluce. To všechno byl přelom 18. A 19. Století. V této době navštívil Ústecko slavný německý spisovatel, který se jmenuje Johann Wolfgang Goethe. Ve století 19. Proběhla nedaleko města velká bitva. Proběhla u Chlumce. Je tou souřást napoleonských válek a proběhla v roce 1813. Na jedné straně stála francouzská armáda, na straně druhé pak spojenecká vojska Rakouska, Ruska a Pruska. V této bitvě padlo více než dvacet tisíc diváků, jedná se o jednu z největších a nejvíce krvavých bitev napoleonských válek.
V této bitvě vyhráli spojenecká vojska. Díky tomuto vítězství si mohlo toto vojsko soustředit síly na bitvu, která proběhla později u Lipska. Armáda francouzského velitele Napoleona, zde utrpěla velkou porážku. V tomtéž století, ve třicátých letech, došlo ke stržení městských hradeb a brány. Město se začalo hodně rozvíjet. Především v průmyslu a dopravě. Došlo k budování cukrovarů, lihovaru, textilní výroba. V roce 1856 byla zahájena stavby chemické továrny, dnes je to jeden ze „symbolů“ města. Nicméně dnes to spíš jen hyzdí okolí.
V devatenáctém století byla i zahájen paroplavba na řece Labi. Konkrétně v roce 1841. O 10 let později došlo k zprovoznění železnice z Prahy přes Ústí nad Labem do Drážďan. Začalo postupné budování husté železniční sítě. Ústí bylo spojeno s velkou řadou obrovských měst. Především s centry průmyslu a i obchodu. V této době se prudce také rozvíjela říční doprava. Ústí se v této době stalo největším přístavem v celém Rakousku-Uhersku.
V roce 1899 poprvé do ulic vyjely tramvaje. Městská hromadná doprava a taky řada veřejných staveb je důkaz, že městu Ústí nad Labem se v této době hodně dařilo.
Město Ústí bylo v historii vždy většinou národnostně německé. Více obyvatel žilo spíš v průmyslových čtvrtích. Byly to například Neštěmice, Tuchomyšl nebo třeba Roudníky a Vyklice. Poslední tři zmiňované obce byly obce hornické. V roce 1930 zde podle statistik žilo pouze 20% Čechů, což je hodně málo.
Rozvoj města pokračoval dále i ve dvacátých a třicátých letech. Došlo k výstavbě areálu Masarykovy nemocnice. Stavba tohoto objektu probíhala v letech 1926-1937. Postaven byl třeba i most Edvarda Beneše (1939), zdymadla na Labi T.G.Masaryka které se nachází pod hradem Střekov. Stavba zdymadel probíhala v letech 1923-1935. Velký rozvoj, možná největší v této době, zažívala firma Setuza, která se dříve označovala jako Georg Schicht. Její výrobky se objevily téměř po celém světě. Ať už je to například kosmetická sada Elida, mýdlo s jelenem nebo jedlý tuk Ceres.
Město zasáhla i druh světová válka. Konkrétně pak hlavně nálety několika armád. Byla to 8. Americká armáda. Nálety se uskutečnily v dubnu roku 1945. Sovětské nálety pak poškodily i obce Chlumec a Telnice, v květnu stejného roku. V centru města došlo ke zničení legendární čtvrti Ostrov, který se nachází pod Větruší. Zničena byla i zhruba stovka domů po celém centru. Došlo i k poškození kostela Nanebevzetí Panny Marie. Kostel bych vychýlen zhruba o dva metry od kolmé osy. Byl zasažen bombou. Tyto nálety, které byly v Ústí, patří mezi ty nejhorší v republice.
Současnost
V městě jezdí autobusová a trolejbusová doprava. Trolejbusy jsou označeny pod čísly 51 – 62. Městské autobusy obsluhují i okolí obce. Jsou to například Trmice, Kojetice, Nová Ves, Přestanov, Chlumec, Dolní Zálezly. Tyto obce, které jsem právě vyjmenoval, se některé od tohoto města v minulých letech odtrhly. V minulém století byly v Ústí nad Labem používány tramvaje.
V Ústí se nachází zhruba dvacet dva škol základních, mnoho prestižních středních škol a také dvě gymnázia, která mají v republice skvělé jméno. V roce 1991 došlo ke zřízení Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Dnes má 8 fakult: : Fakulta filozofická, Fakulta sociálně ekonomická, Fakulta umění a designu, Pedagogická fakulta, Přírodovědecká fakulta, Fakulta životního prostředí, Fakulta výrobních technologií a managementu a Fakulta zdravotnických studií.
Ve městě se nachází i nějaká divadla. Není jich sice moc, ale jsou velice kvalitní. Jsou zde tři profesionální divadelní soubory. Jsou to: balet, Činoherní studio a opera. Jsou zde i nějaké taneční skupiny. Jako příklad si uvedeme: Avalanche, Marverci, Freedom. Funguje zde i Mezinárodní taneční festival. Je zde i několik muzeí. Tím nejhlavnějším a nejznámějším je Muzeum města Ústí nad Labem. Je tu i soukromé muzeum, které se nezývá Muzeum lehkého opevnění a nachází se v Hostovicích. Sídlo zde má i společnost Collegium Bohemicum.
Ústí je město sportu. Hraje se zde 1. Hokejová liga. Je to hlub Hc Slovan Ústečtí Lvi. V roce 2007/2008 dokonce působil v nejvyšší hokejové lize – extralize. Po ročním působení však spadl zpátky do 1. Ligy. Ve druhé fotbalové lize působí zdejší fotbalový klub. Je znám pod jménem Arma. Třikrát v historii hrál tento klub první fotbalovou ligu. Naposledy to bylo v letech 2010/11. Svůj klub zde mají i hráči volejbalu nebo basketbalisté. Hokejbalisté Elba Ústí nad Labem jsou také velice úspěšné mužstvo a nedělají město určitě ostudu. Působí zde i několik florbalových klubů.
Z Ústí nad Labem pochází řada známých osobností. Je to například hokejista Jan Čaloun, herec Josef Carda, další známý hokejista Milan Hejduk, ekolog Ivan Dejmal nebo grafik Heinz Edelmann.
Zdroje:
http://www.usti-nad-labem.cz/cz/
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9Ast%C3%AD_nad_Labem