Plzeň
Statutárním město, které je zároveň metropolí Plzeňského kraje, se nazývá Plzeň. Toto město můžeme najít na soutoku několika krásných a poměrně malých řek. Řeky se nazývají: Mže, Radbuza, Úhlava a Úslava. Z těchto několika řek vzniká řeka nová. Vzniká Berounka. Plzeň patří mezi ty nejlidnatější města v naší zemi. Žije zde neuvěřitelných sto sedmdesát tisíc obyvatel. Tento počet lidí, dělá toto město 4. Nejlidnatějším městem v republice. V Čechách je na druhém místě, hned za Prahou.
Plzeň je i město univerzitní. Považuje se za hlavním centrum vzdělanosti v tomto krásném regionu. Nachází se zde velké množství základních a středních škol. To však není všechno. Mnoho lidí ví, že zde sídlí i jedna z největších vysokých škol v republice. Je to Západočeská univerzita. Mimo ní zde sídlí i Lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Nejznámější fakultou Západočeské univerzity je pak podle mého názoru fakulta Právnická a to hlavně kvůli její neslavné minulosti. Plzeň je v současnosti velkoměstem. Jsou zde předměstské čtvrtě, které jsou krásné a nově vybudované. Jsou propojené tramvajovými linkami. Ale nejezdí zde jen tramvaje. Jsou to i autobusy a trolejbusy. Nejvýznamnější turistické lokality jsou potom zoologická a botanická zahrada.
Historie
Král Václav II nechal město Plzeň založit. Bylo to na křižovatce tří velice důležitých cest, obchodních cest. Cesty nazývaly: Norimberská, řezenská a saská. Síla nové Plzně rostla hodně rychle. Brzy to bylo jedno z nejvýznamnějších obchodních center v zemi. V té době byla Plzeň třetím největším městem v zemi. Předčila jí pouze Praha a Kutná Hora. Bylo to i město královské. Nicméně první zmínky o tomto městě jsou z jiného data. Z dřívějšího. Jsou z roku 976. Blízko Plzně se totiž odehrála bitva, ve které kníže Boleslav II. Porazil německé vojsko, které vedl král Ota II. Plzeň byla v té době přemyslovský hradištěm.
Když na počátku 15. Století vypukla husitská válka, stala se Plzeň jedním z nejvýznamnějších center husitského hnutí. Když byl ale v roce 1420 vypuzen Jan Žižka (husitský vojevůdce), stalo se toto město až do 17. Století „pravou rukou“ českého katolicismu. Velký rozmach a to hlavně kulturní a hospodářský přinesla druhá část patnáctého století a století šestnácté. Dochází k rozvoji stavební činnosti.
Stavební činnost byla narušena hlavně třicetiletou válkou. A v roce 1618 bylo toto město i poprvé v historii dobyto. Dokázal to krabě Arnošt z Mansfeldu se svými protestantskými oddíly. V tomtéž století bohužel v Plzni úřadoval mor. Mnoho lidí také ví, že došlo k popravě Jana Sladkého Koziny. Tento člověk byl dlouhou dobu hlavní postavou chodských rebelů. Na konci století sedmnáctého byl popraven. Stalo se tak v roce 1695.
Další větší rozmach se odehrál až v 19. Století, kdy nastoupila průmyslová revoluce. V roce 1848 došlo k založení světoznámého pivovaru, jehož pivo si můžeme vychutnávat dodnes. Jedná se o Měšťanský pivovar Prazdroj. O jedenáct let později, konkrétně v roce 1859 došlo ke vzniku strojírenských Škodových závodů. Roku 1861 začalo budování železniční sítě, které skončilo v roce 1876. V této době Plzeň prosperovala. Jako důkaz si můžeme třeba i uvést budovu Velkého divadla, Západočeské muzeum nebo židovskou synagogu. Na začátku 20. Století pak Plzeň byla velice rozvinutá, průmyslová a hospodářská. Opravdu se jí dařilo. Čekal na ni však velký test. První krize byla hospodářská a krize. Další problém pak spočíval ve dvou světových válkách. Během druhé světové války došlo k osvobození tohoto města v šestého května roku čtyřicet pět. Bylo to díky americké armádě, kterou vedl člověk s příjmením Patton. Po tomto osvobození však muselo toto město, stejně jako i jiná města, přečkat zhruba čtyřicet let komunistické vlády. Ve stejném roce, kdy byla Plzeň osvobozena, došlo ještě k jedné události. Byla zřízena lékařská fakulta Univerzity Karlovy.
V roce 1989 však komunisté naší zemi opustili a Plzni tak nic nebránilo v tom se stát opět svobodným městem. Dnes se zde nachází velké množství historických památek. Je to třeba katedrála sv. Bartoloměje ze 13. Století, dále třeba radnice, která je postavena v renesančním stylu. Architektem byl známý Ital Giovanii se Statie. Ke stavbě této památky došlo v polovině 16. Století. Další známé památky jsou: ojedinělé Pivovarské muzeum, historické podzemí se středověkými sklepy a františkánský klášter. Všechny stavby, které nyní byly vyjmenovány, jsou součástí historického jádra. Toto jádro (historické) bylo prohlášenou městskou památkovou rezervací. Stalo se tak v roce 1989.
Současnost
Plzeň je v současnosti více než důležitou dopravní křižovatkou. Asi ten největší význam má dálnice D5 mezi Prahou a německým městem Norimberk. Jiné důležité silnice jsou: Směrem do Strakonic, Karlových Varů nebo Stříbra.
Město Plzeň se dá považovat za kulturní ráj. Je zde mnoho divadel. Tím nejznámějším je pak Divadlo Josefa Kajetána Tyla. Toto divadlo tvoří 5 uměleckých souborů – opera, balet, orchestr, činohra, muzikál. Jsou zde dvě scény. Velké divadlo (budova je postavena v renesančním stylu a pochází z let 1897-1902) a dále pak Nové divadlo (moderní kabát, dostavěné v roce 2014). Dalším známým divadlem je třeba i loutkové divadlo, kde působili třeba známí loutkáři Gustav Nosek, Jiří Trnka nebo Josef Skupa. Plzeň je i rodištěm dvojice Spejbl a Hurvínek.
Za divadly rozhodně nezůstávají pozadu ani kina. Je jich tu několik. Jsou to třeba dvě multikina. Jedno se nazývá Cinema City a najít ho můžeme v obchodním centru Plaza, v prostorách bývalého výstaviště. Druhé, Cinestar, se nachází v obchodním centru Olympia.
Známá jsou v Plzni i muzea. V Kopeckého sadech můžeme navštívit Západočeské muzeum. V hlavní budově, která byla postavena v letech 1896-1899 a je tedy postavena v novorenesančním stylu můžeme navštívit expozici městské zbrojnice. Ale to není vše. Dále pak třeba se můžeme podívat na expozici míšeňského porcelánu a je zde i výstava, která je zaměřena na historii Plzeňského regionu.
Známými turistickými cíly v Plzni jsou dvě zahrady. Jedna je zoologická a druhá botanická. Pozadu určitě nezůstává ani Arboretum Sofronka. Ve městě má sídlo i biskup diecéze Plzeňské. Patří do církve československé husitské. Neméně známé jsou i třeba: kulturní dům Peklo, Památník obětem zla, meditační zahrada v Plzni, konkrétně pak v části Doudlevice. Nachází se zde i věznice. Je označována jako Věznice Bory.
Z Plzně rovněž pochází i řada významných osobností. Je to například fotbalový brankář Petr Čech, zpěvák Karel Gott, egyptolog Jaroslav Černý, herec Jiří Langmajer, sochař Vojtěch Šíp nebo architekt Jan Soukup.
Územní členění
Poslední rozšiřování tohoto města proběhlo v roce 2003. Od té doby se rozloha Plzně nezměnila. K městu se připojily dvě obce. Lhota a Malesice. Staly se i městskými obvody. Od této doby se v Plzni nachází deset městských obvodů. Úplně ty největší jsou obvody 1-4. Skládají se z několika původních městských částí.
Městské obvody:
· Plzeň 1: Bolovec, část kat. území Plzně
· Plzeň 2-Slovany: Božkov, Bručná, Hradiště u Plzně, Koterov a část katas. území Plzeň
· Plzeň 3: Doudlevce, Radobyčice, Skvrňany,Valcha a část katastrálního území Plzeň
· Plzeň 4: Bukovec, Červený Hrádek u Plzně,Doubravka, Lobzy, Plzeň 4 a Újezd
· Plzeň 5-Křimice: část katastrálního území Křimice a část katastrálního území Radčice u Plzně
· Plzeň 6-Litice: Litice u Plzně
· Plzeň 7-Radčice: Radčice u Plzně a část katastrálního území Křimice
· Plzeň 8-Černice: katastrální území Černice
· Plzeň 9-Malesice: Malesice a Dolní Vlkýš
· Plzeň 10-Lhota: Lhota u Dobřan
Magistrát města sídlí na adrese nám. Republiky 1 a současným primátorem je pan Zrzavecký.
Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Plze%C5%88