Netrapte se s překlady. Zajistěte si překlady pro Ostravu a mějte svůj překlad k dispozici v nejkratší možné době. Vaše texty přeložíme kvalitně a rychle. Již nemusíte přemýšlet nad specifickými frázemi, předložkami a časováním. Mějte vždy pohotově zajištěn překlad svého textu, ať již potřebujete přeložit pouze několik vět do školní práce nebo rozsáhlý technický dokument. Překládejte profesionálně. Překládejte s Express-preklady.cz.
Ostrava
Statutárním a univerzitním velkoměstem, které se nachází na severovýchodě naší země je Ostrava. Můžeme jí najít v Moravskoslezském kraji. Nedaleko se nachází hranice s Polskem. Blízko tohoto města se nachází soutok několika řek. Řeky se jmenují: Odra, Opava, Ostravice a i Lučina.
Jak je známo, Ostrava je dokonce třetím největším městem v naší zemi. Je to rovněž i největší aglomerace v příhraničním trojúhelníku tří států. Států České republiky, Polska a rovněž i Slovenska. Ostrava má v rámci naší země velice výjimečné postavení. Dříve to bylo takové ocelové srdce naší republiky, bylo to špinavé, nehostinné město. Drsné město s těžce pracujícími lidmi. Jenomže takhle to nebylo vždycky. V minulosti byla Ostrava především městem obchodním a i tranzitním. Postupně se Ostrava stávala městem, které je kosmopolitní, komerční, hospodářské, společenské a kulturní. Na přelomu dvacátého století a i za první republiky patřila Ostrava k těm nejvíce rozvinutým městským aglomeracím, kde velice dobře fungoval obchod, průmysl, nacházela se zde známá divadla.
Ostrava zažila po roce 1989 obrovský přechod. Málokteré město v České republice na tom bylo podobně. Změnilo se snad úplně všechno. Jednak to byly životní podmínky pro zdejší obyvatele. Některé průmyslové závody byly vyřazeny z provozu. Došlo i k ukončení těžby uhlí na území tohoto města. Poslední uhlí bylo vykopáno zhruba v červnu roku 1994. Hlubinové doly jsou už i zakonzervovány. Možná se říkáte, co se stalo s těmi horníky, jak se po ukončení těžby uplatnili. Uplatnili se dobře. Rekvalifikovali se a našli uplatnění jinde. Rovněž byla v Ostravě instalována speciální filtrační zařízení pro zlepšení ovzduší. Rychle se začala rozvíjet terciální sféra a bankovnictví. Okolí Ostravy je rovněž velice lákavé, každý si zde přijde na své. Je to možnost zimní i letní rekreace, lázeňství nebo sportovní vyžití.
Historie
Možná se ptáte, jak toto město získalo jméno Ostrava. Je to díky řece, která se nazývá Ostravice. Tato řeka rozděluje město na dvě části. Moravskou a slezskou. Slovo Ostrava pochází z jednoho slova.. Je to slovo ostrý. Má to znamenat něco ve smyslu rychle tekoucí řeka. První lidé se sem stěhovali už od doby kamenné, kde si na nedalekém vrchu, který se jmenuje Landek, měli zdejší obyvatelé tábořiště. Jednalo se o lovce mamutů. Jak to víme? Odpověď je jasná. Archeologické nálezy. Ty nejlepší objev, kterého se archeologové nejvíce váží, pochází z roku 1953. Jednalo se o soku, která byla poměrně malá. Měřila pouze čtyřicet osm milimetrů. Bylo to torzo ženské postavy. Dostala i jméno. Archeologové tomu říkají Landecká venuše. Byly však objeveny i jiné zajímavosti. Třeba zjistili, že uhlí se dříve používalo jako palivo. Uhlí na Ostravsku, konkrétně černé uhlí, bylo první použité uhlí na světě. Na vrchu, který jak už bylo řečeno, jmenuje Landek, bylo také vybudováno hradiště. Patřilo slovanskému kmeni, kteří si říkali Holasicové. Byl zde i založen hrd, který měl kamenné základy. Založil ho český král Přemysl Otakar II.
Kolem tohoto města se nachází velké množství vesnic. Tou nejstarší vesnici jí prý vesnice, která se jmenuje Polská Ostrava. Bylo to totiž zmíněno v jednom ručně psaném dokumentu. Dokument byl vydán tehdejším papežem. Šlo o Řehoře, který měl přídomek devátý. Stalo se tak už v roce 1229. O několik let později zde byl vybudován také hrad. Stalo se tak v roce 1297. Šlo o Slezooostravský hrad. Lidé ho mohli najít blízko soutoku dvou řek, které se blízko Ostravy nachází. Hlavním úkolem tohoto hradu, bylo střežení hranice. Samozřejmě s Polskem. Ostrava také několik let poté získala titul města. Stalo se tak v roce 1279. Bylo to uvedeno v závěti tehdejšího biskupa, který pocházel z Rakouska. Jmenoval se Bruno.
Co je poměrně překvapivé, tak to, že husitské války nezasáhly do života města. Tehdejší hejtman husitů, který se jmenoval Jan Čapek, toto město v roce 1438 obdržel. V této době také došlo k tomu, že město bylo začleněno do nedalekého panství, které bylo spravováno z města Hukvaldy.Tam byla členem až do roku 1848.
Ve městě se dříve nacházela jediná kamenná budova. Tou byla spolu se zámkem kostel sv. Václava. První zmínka o tomto kostela pochází z roku 1297. Systém městských hradeb byl vybudován v letech 1371-76. Velkým nepřítelem tohoto města byly živelné katastrofy – šlo především o povodně a požáry. Ten nejstrašlivější požár se odehrál zhruba v půlce šestnáctého století. Tento požár bohužel dokázal zničit velké domy na náměstí. Morová epidemie zasáhla toto město v roce 1625. Mnoho lidí zemřelo a poměrně dost lidí z tohoto města uteklo. Do historie tohoto města se velice špatně promítla třicetiletá válka, ze které se toto město velice dlouho vzpamatovávalo. Ostrava byla okupována dánským vojskem, od roku 1642 pak i vojskem švédským.
V roce 1763 bylo na Ostravsko objeveno uhlí v údolí Burňa v Polské Ostravě. To přineslo oživení hospodářského života. Začal rozkvět průmyslu. To vyvolalo příliv obyvatelstva. Společneský život se tehdy soustřeďoval do Divadla, které dnes známe pod názvem Divadlo J. Myrona. V té době to bylo velice významné divadlo. Byl to i Německý dům, Polský dům a také Městské divadlo (dnešní název je Divadlo A. Dvořáka).
V roce 24, v dvacátém století se sloučilo několik obcí v jeden celek. Jako příklady těchto obcí si uvedeme Třeba obec Mariánské Hory nebo Zábřeh nad Odrou. Díky tomu se začalo město Ostrava stavebně vyvíjet. Došlo k výstavbě několika obchodních domů, ale i bank nebo správních budov. V roce 30 (zase ve dvacátém století) byla nově otevřena radnice. Součástí této radnice byla i prosklená věž, která se později stala oblíbenou turistickou atrakcí. Měřila dokonce sedmdesát pět metrů. Toto město bohužel hodně poznamenala hospodářská krize, který vlastně nějakým způsobem ovlivnila celý svět a ani Českým zemím se nevyhnula. Když byla podepsána Mnichovská dohoda, která je známá pod přízviskem „o nás bez nás“, tak začala okupace naších zemí, vznikl Protektorát Čechy a Morava. Kvůli tomu se musely velké fabriky, které na Ostravsku působily, změnil svou výrobu. Na vojenskou. Staly se součástí velkých německých koncernů. Šlo hlavně o Vítkovické železárny.
Po ukončení druhé světové války došlo v Československu přeorientování se na těžký průmysl. Jak už je dnes všeobecně známo, jedním z center, kam se začala tato výroba soustředit, byla i Ostrava. Město mělo i několik přezdívek. Lidé tomuto městu říkali město uhlí a železa nebo se jednalo třeba o ocelové srdce republiky. V roce 49, tedy zhruba v půlce dvacátého století, začala v městské části Kunčice stavba velkého průmyslového komplexu, který je dnes znám pod jménem Nová huť.
V okrajových částí tohoto města také vyrostlo několik nových panelových sídlišť Jako příklady těchto sídlišť si uvedeme třeba Zábřeh nebo Dubina. Byly to však i jiné, i mnohem známější. V roce 45, hned po ukončení druhé světové války, byl ve městě i založena vysoká škola. Jednalo se o Vysokou školu báňskou. Univerzita dříve existovala jinde. V Příbrami. Byla přemístěna. Založena zde byla i jiná vysoká škola, šlo o pedagogickou fakultu, kterou měla „pod palcem“ Masarykova univerzita se sídlem v Brně. Když padl komunismus, byly ve městě velké změny, vlastně jako všude jinde. Do čela města se dostal primátor, protože Ostrava byla městem statutárním. Došlo i ke vzniku městské rady a také i zastupitelstva. Lidé vzešli z voleb, které se zde uskutečnily. V roce 1994 byla ve městě zastavena těžba. O čtyři roky později zhasly i vysoké pece v nedalekých Vítkovicích. Z Ostravy se začalo stávat strojírenské město.
. Od roku 2000 je Ostrava sídlem dnešního Moravskoslezského kraje.
Současnost
Není asi žádná novinka, že životní prostředí kolem Ostravy je dlouhodobě znečištěné. Zvláště pak ovzduší. Některé studie dokonce ukazují, že situace na Ostravsku je úplně nejhorší v celé zemi.
Toto město je ale dopravní a logistický uzel v severovýchodní části naší země. Jako třetí největší město v republice disponuje Ostrava Mezinárodním letištěm Leoše Janáčka, který se od centra nachází asi dvacet pět kilometrů. Ostrava je tedy spojena s řadou významných světových metropolí. Do Ostravy vede i naše nejznámější a nejdelší dálnice D1. Tato dálnice vede dopravu z českého vnitrozemí přes Ostravu do Polska. Od Prahy je Ostrava vzdálena asi 360km, od Brna asi 170km. Dalších devadesát kilometrů to je do polských Katovic a dalších 310 do rakouské Vídně. Je to rovněž i důležitý železniční uzel. Vedou tudy dálkové osobní i nákladní vlaky z České republiky do Polska a rovněž i na Slovensko.
Jako každé velké město má i Ostrava svou městskou hromadnou dopravu. Najdeme zde tramvaje, autobusy a i trolejbusy. Tramvaje jsou součástí městské hromadné dopravy již od roku 1894, kdy byl zahájen provoz parní tramvaje. Síť byla dokonce v roce 1901 elektrifikována. Ve druhé polovině 20. Století byly stavěny tratě do sídlišť a rovněž i k továrnám. V roce 1989 byla stavba nových tratí zastavena. Nicméně nakonec došlo k otevření ještě jednoho úseku a to podél Místecké ulice.
V dnešní době je tramvajová doprava v Ostravě snad ta úplně nejmodernější, jakou můžeme u nás najít. Trolejbusy brázdí ostravské ulice již od roku 1952, tedy po ukončení druhé světové války V tomto roce byla zprovozněna okružní tra´t kolem centra města.
Ve městě se nachází řada architektonických skvostů. Město architekturou přímo vzkvétá. Obdivovat můžeme řadu staveb v různých stavebních slozích. Velká část těchto skvostů se nachází v městské památkové zóně Moravská Ostrava a Dolní oblast Vítkovice. Řada lidí doporučuje k návštěvě také městskou památkovou zónu v Ostravě-Přívoze, kde se nachází secesní zástavba a dnes velmi atraktivní Jubilejní kolonie v Ostravě-Hrabůvce, komplex bývalých dělnických bytů vybudovaných ve 20. Letech minulého století.
Ostrava je městem sportu. Je to město s velkou sportovní tradicí. Je to kvalitní hostitel sportovních akcí a to jak republikového, tak i evropského a světového formátu. Občané tohoto města se považují za nejlepší sportovní publikum v celé České republice. Je zde mnoho sportovišť. Jsou to atletické, fotbalové a zimní stadiony, víceúčelové sportovní haly, tenisové kurty, squashové kluby, kryté bazény, koupaliště a další sportovní zařízení. Koná se zde rovněž i mnoho vrcholových sportovních evropských i světových šampionátů. Každý rok se zde pořádá meeting Zlatá tretra, kde se pravidelně účastní i ti nejlepší atleti z celého světa. Poslední roky se zde objevuje i známý atlet Usain Bolt. Konalo se zde i mistrovství světa v ledním hokeji a to v letech 2004 a 2015. Zápasy se konaly v ČEZ ARÉNĚ. Tato hala je jedna z největších a nejmodernějších víceúčelových hal v zemi.
Z tohoto města pochází řada známých osobností. Mezi ty nejznámější patří třeba dramatik Oldřich Daněk, herec Miroslav Etzler, operní pěvec Václav Bednář, herec Vlastimil Brodský, fotbalista Marek Jankulovski, podnikatel Radim Jančure, zpěvák Martin Chodúr nebo režisérka Věra Chytilová.
Členění města
Město má rozlohu 214 km2 a nachází se zde 23 městských obvodů.
V roce 1990 se Národní výbor tohoto města rozhodl, že Ostrava bude od 24. Listopadu 1990 členěna na dvacet dva obvodů. V roce 1994 došlo k oddělení nejmladšího městského obvodu – Plesné. Ostravské městské obvody jsou: Hošťálkovice, Hrabová, Krásné Pole, Lhotka, Mariánské hory a Hulváky, Martinov, Michálkovice, Moravská Ostrava a Přívoz, Nová Bělá, Nová Ves, Ostrava-Jih, Petřkovice, Plesná, Polanka nad Odrou, Poruba, Proskovice, Pustkovice, Pustkovec, Radvanice a Bartovice, Slezská Ostrava, Stará Bělá, Svinov, Třebovice a Vítkovice.
Magistrát tohoto města sídlí na adrese Prokešovo náměstí 8 a současným primátorem je pan Macura.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ostrava