Liberec
Krajským a rovněž i statutárním městem, které se nachází na severu Čech, je Liberec. Žije v něm okolo sto tisíc obyvatel. Je to páté největší město, které je v naší republice k vidění. Toto město se nachází zhruba 91 km severo-východně od Prahy a necelých 100km severo-severozápadně od dalšího velkého města, od města Hradec Králové. Liberec můžeme najít v malebném Liberecké kotlině. Pro ty, kdo neví, kde se kotlina nachází, tak je to mezi Ještědsko-kozákovským hřbetem a horami Jizerskými.
Historie
Historie toho města je velice bohatá. Sahá až do doby, kdy těmito místy vedly obchodní cesty. Přechod Ještědského hřebene byl pro obchodníky velice náročný a to byl hlavní důvod k tomu vytvořit pro tyto obchodníky místo k odpočinku. Vznikl tedy Liberec. Vznikal jako tržní obec a to určilo i jeho tvářnost. První zmínka této malinké osady pochází už z roku 1352. Mezi první významnější vlastníky této osady patřili Bieberštejnové. Nicméně to nebyli oni, kteří se výraznějši zasloužili o rozvoj města. Za to mohli hlavně Redernové. Díky nim byl založen liberecký zámek s nádhernou kaplí, rovněž i špitál. Za panování tohoto rodu byl Liberec povýšen. Na město. Stalo se tak roku 1577 za panování císaře Rudolfa II z rodu Habsburků. Od této doby můžeme na znaku města obdivovat znak Redernů. Je to stříbrné kolo. Jedna žena z tohoto rodu (Kateřina) dala také podnět k tomu, aby se v letech 1599-1603 vybudovala radnice.
Další velké proměny se staly až v průběhu 18. Století a to hlavně ve druhé polovině. Město bylo zastavěno zděnými domy v klasicistních formách. O půl století později, na začátku 19. Století, Liberec zaznamenal rozvoj v několika odvětvích. Byl to především textilní průmysl, průmyslová architektura. To napomohlo k tomu, aby Liberec získal statut samostatného města. Z této doby pochází řada reprezentativních budov, které městu dodávaly majestátnost odpovídající jeho významu. V této době byl Liberec dokonce druhým největším městem v naší zemi. Hned za Prahou. Nacházely se zde tři konzuláty, řada textilní továren (50), továrny zaměřené na kovoprůmysl (60).
Velkým problémem města Liberec bylo národnostní složení tohoto města. Extrémní problém to byl pak především na podzim roku 1918. Sudetští Němci zde totiž vyhlásili provincii Deutschböhmen s vlastní vládou, měnou a Liberec se stal hlavním městem. Stalo se tak, protože Němci nechtěli, aby je ovládali Češi. V roce 1935 se konaly volby, které v Liberci vyhrála Sudetoněmecká strana, jejímž hlavním mužem byl pan Konrad Henlein, který pocházel z Vratislavic nad Nisou. Sudety se pak dostaly do správy Německa. Stalo se tak po nechvalně známé Mnichovské dohodě, která tedy byla podepsána několika státy na podzim v roce 1938. Kvůli tomu se lidé z Liberce museli odstěhovat. Do vnitrozemí. V tomto městě totiž sídlil místodržící a bylo to i centrum nově vzniklé župy sudetské.
Znovu městem se všemi právy (tedy i statutárním městem) se Liberec stal až po ukončení války. Stalo se tak tedy až roku 1945. Tím zase ale přestal být. V roce 1949, tedy čtyři roky po ukončení krvavé druhé světové války kvůli správní reformě o toto označení přišel. Nicméně dostal alespoň malou náplast. Stal se střediskem nově vzniklého Libereckého kraje. O jedenáct let později byl tento kraj zrušen a Liberec se stal pouhopouhým okresním městem.
Statutárním městem se Liberec stal znovu až roku 1990. V té době zde zkrachovaly textilní továrny a postupně se mění struktura průmyslu. Vznikají nové zóny. Průmyslové a obchodní.
Současnost
Liberec je znám jako město textilu. Jenomže tento druh průmysl je v městě postupně na ústupu. V tomto „byznysu“ dnes působí pouze dvě firmy. Firma Interlana a Elmarco, která vyrábí nanovlákna. Dříve v tomto městě fungovala firma Textilana, jenže postupně zaměstnanci této firmy přecházeli do jiných firem, nebo, tím hůř, byli propuštěni. Areál byl dokonce v letech 2003-04 zbourán. O rok později v březnu byl odstřelen i komín.
Městská doprava města Liberec se skládá ze dvou základních druhů dopravních prostředků. Jsou to autobusové a tramvajové linky. Provozovatelem je Dopravní podnik měst Liberec a Jablonec nad Nisou, a.s. Na jaře roku 2016 dopravní podnik provozoval padesát jedna pravidelných linek. Jezdí třeba i linky 500 a 600, které fungují zdarma a jezdí až na okraj tohoto města. Jedná se o noční linky.
V Liberci se nachází i velká řada vzdělávacích institucí. Významná je třeba Krajská vědecká knihovna města Liberec, v jejímž rámci působí třeba i nová synagoga. Velice navštěvované jsou třeba i IQLANDIA nebo Botanická zahrada, která se v tomto městě nachází. Město je hlavně známé díky Zoologické zahradě. V této zahradě totiž můžete najít unikátní tygry, které mají netradiční bílou barvu. Díky těmto tygrům dostal jméno i zdejší hokejový klub.
Na vysoké úrovni je v Liberci i školství. Nachází se zde třicet šest mateřských škol, dvacet šest škol základních, šest středních odborných učilišť, patnáct středních odborných škol. Jako příklad si můžeme uvést: Střední průmyslová škola stavební Liberec, Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická.
Liberec je známo jako město sportu. V okolí se nachází velké množství příležitostí k nejrůznějším sportům provozovaným jak na amatérské, tak na profesionální úrovni. Jelikož lidé milují sport, tak využívají ke sportu, co je v kraji k dispozici. Velice oblíbené jsou hory. Jsou to především tzv. „Jizerky“ ale i třeba hory Lužické. Často jezdí i do Krkonoš, kde se nachází ty nejmodernější lyžařské areály v naší republice. Velice oblíbený sport pro lidé z Libereckého kraje je hokej. Nachází se zde krasný hokejový stadion, kde své utkání hraje zdejší hokejový klub. Klub se nazývá: Bílí Tygři Liberec. Velice populární je třeba i fotbal. Zdejší fotbalový klub hraje nejvyšší fotbalovou soutěž a každoročně se účastní i těch nejlepších pohárů na světě, jako je třeba Evropská liga. Co se týká dalších zimních sportů, tak na Liberecku se nachází mnoho příležitostí, mnoho stop pro běžecké lyžování. Pro fanoušky je třeba oblíbený i skok na lyžích nebo severská kombinace. V Liberci se totiž nachází skokanské můstky, kde občas skáčou ti nejlepší skokani na světě.
Z tohoto města pochází řada známých osobností. Mezi ty nejznámější patří třeba automobilový závodník Tomáš Enge, herec Ladislav Hampl, atletka Zuzana Hejnová nebo herec Vlasta Burian.
Části města
26. To je počet katastrálních území města Liberec. Tyto katastrální území se pak člení na třicet tři místních částí, které jsou nazývané městské čtvrti. Přímo třicet dva je jich pak spravováno libereckým magistrátem. Vratislavice nad Nisou jsou pak samosprávný městský obvod. Městské čtvrti jsou značeny římskými číslicemi.
Přímo spravované městské čtvrti: Staré Město, Nové Město, Jeřáb, Perštýn, Kateřinky, Karlinky, Horní Hanychov, Ostašov, Kristiánov, Rudolfov, Rochlice, Horní Suchá, Horní Růžofol, Doubí, Dolní Hanychov, Pilínkov, Janův Důl, Vesec, Františkov, Hluboká, Růžodol I, Kunratice, Staré Pavlovice, Krásná Studánka, Nové Pavlovice, Radčice, Reprechtice, Machnín, Starý Harcov, Nový Harcov, Karlov pod Ještědem, Bedřichovka. Jsou to části Liberec I až Liberec XXXV.
Magistrát města sídlí na adrese náměstí dr. Edvarda Beneše 1. Současným primátorem města Liberec je pan Batthyány.
Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Liberec