Zajistěte si překlady Karlovy vary a mějte svůj překlad k dispozici v nejkratší možné době. Vaše texty přeložíme kvalitně a rychle. Již nemusíte přemýšlet nad specifickými frázemi, předložkami a časováním. Mějte vždy pohotově zajištěn překlad svého textu, ať již potřebujete přeložit pouze několik vět do školní práce nebo rozsáhlý technický dokument. Překládejte profesionálně. Překládejte s Express-preklady.cz.
Karlovy Vary
Krajské město na západě Čech se nazývá Karlovy Vary. Je to metropole Karlovarského kraje. Žije zde asi 50 tisíc obyvatel. Rozloha tohoto města je přibližně 59 kilometrů čtvereční. Je to velice známé lázeňské středisko. Je proslulé svým sklářským a rovněž i potravinářským průmyslem. Je to nejvíce oblíbená destinace v Česku. Nejvíce navštěvovaná.
Historie
Toto město podle písemných pramenů nechal založit císař Karel IV. Uspořádal výpravu do lesů kolem osady Loket (když byl na Lokti během pobytu). Na místě údajného pramene nechal založit lázně zvané Horké Lázně u Lokte. Později se tento název změnil na ten dnešní. V roce 1370 udělil císař lázním městská práva, stejně jako se to stalo v Lokti.
Už v roce 1522 vyšla o tomto městě první odborná kniha. Psalo se tam hlavně o léčebných vlastnostech od lékaře Václava Payera v Lipsku. Přesně o šedesát let později je toto město zasažené velkou povodní. A v roce 1604 pak hrozivým požárem. Město bylo kvůli tomu zcela zpustošeno. Roku 1775 byl položen základ rozvoje hotelu. Tento základ byl položen díky Johannu Georgu Peppovi. Jednalo se o dnešní Grandhotel Pupp.
V devatenáctém století, konkrétně v roce 1807 se začala v tomto městě vyrábět známá likérka Becherovka. Dodnes to je jeden z neznámějších alkoholických nápojů. Já známý po celém světě. V roce 1844 dochází k rozvoji dalšího průmyslu. Tentokrát se jedná o vývoz vřídelní vody.
Budování moderních lázeňských objektů a období rozsáhlých stavebních prací. To vše byla poslední třetina 19. Století pro Karlovy Vary. Toto období plné staveb dali městu dnešní tvář. Tvář plné historismu a secese. Došlo ke vzniku již čtvrtých Karlových Varů (v pořadí). První: Bylo to krásné gotické a renesanční město, které změnilo svou tvář. Nejprve se jednalo o nádherné město s gotickým a později i renesančním nádechem. To se však pak později muselo změnit. Důvod, proč se to změnilo, byl jednoduchý. Město postihl obrovský požár, který hodně změnil tvář města. Stalo se tak v roce 1604. Později město dostalo barokní nádech. Nicméně i tehdy bylo město postiženo požárem, který nebyl sice tak obrovský, jak ten předchozí, nicméně byl také velice ničivý. Tohle se stalo v roce 1759. Poté byly ve městě postaveny krásné doby. V několika různých stylech. Jednalo se třeba o empír, rokoko nebo biedermeier. Bylo to krásné. Nicméně byly brzy zničeny, kvůli masivní přestavbě centra města. K tomu došlo na konci devatenáctého století a rovněž i na počátku století dvacátého. Město dostalo moderní nádech. Díky tomu se stalo jedním z nejmodernějších měst v ceé Evropě. Bylo to velice populární lázeňské město. Nejznámější stavby té doby: Vojenský lázeňský ústav, který byl postaven v roce 1855, nebo také Vřídelní kolonáda, která zase byla postavena v roce 1879, tedy o čtyři roky později. Nemůžeme zapomenout ani na Tržní kolonádu, která byla zase postavena v roce 1833, v roce 1877 došlo i k postavení anglikánského kostela, o dvacet let později byl postaven ruský kostel, který měl pravoslavný ráz. K tomu došlo konkrétně v roce 1897. Město bylo v té době stavěno v tzv. vídeňské architektuře. Díky nim došlo v tomto městě k vyprojektování více než 20 staveb s velkým významem. Poslední velkolepá stavba před rokem 1918, kdy došlo k vytvoření Československa, byla stavba velkohotelu Imperial v roce 1912.
Další velký vliv pro rozvoj tohoto města byla železnice. Konkrétně pak její napojení na evropskou železniční síť. Nyní se bavíme o roku 1870. Došlo k zahájení provozu na lince KV – Cheb. Tedy o poměrně krátkou trať, která však měla velký význam. O rok později došlo i k zahájení provozu vlakové linky z našeho hlavního msta do Karlových Varů. Brzy došlo i k vystavění několika dalších tratí. Nyní se bavíme především o tzv. „lokálky“. Nejznámější „lokálka“ jezdila do nedalekého lázeňského města, do Mariánských lázní. Jezdilo se třeba i do Merklína, ale to až v roce 1902, tedy na počátku století dvacátého.
V roce 1929 došlo v tomto městě k otevření dnes velice známého letiště. Toto letiště umožňuje pohodlné cestování pro majetné turisty. Když skončila druhá světová válka, došlo v tomto městě stejně jako jinde k vysídlení německého obyvatelstva (Benešovy Dekrety). O rok později (1946) došlo k uspořádání prvního ročníku filmového festivalu Karlovy Vary. Město bylo díky němu proslaveno po celém světě. Každoročně se tohoto festivalu zúčastní mnoho filmových nadšenců a celebrit z celého světa.
Socialismus se na Karlových Varech projevil poměrně značně. Došlo k velkolepé a mohutné bytové výstavbě, stejně jako po celé naší zemi. Vznikla nová sídliště. Nejprve z cihel a později dokonce i z panelových prefabrikátů
Samotná stavební substance tohoto města (ta historická) byla bohužel celá desetiletí zanedbávána. To bohužel přivodilo mnohdy kritický stav několika objektů. Malé zlepšení nastalo až po roce 1989.
V Karlových Varech se nachází i moderní architektura. Je prezentován například sanatoriem Thermal (výstavba v roce 1977), Vřídelní kolonádou (výstavba v roce 1975). Když socialismus padl, znamenalo to pro obyvatele začátkem úplně nové, nadějné éry.
Došlo třeba i vystavění několika domů, lázeňských domů ve známé Kostelní ulici. K tomu došlo během čtyř let v 80. Letech dvacátého století. Vystavěn byl třeba i legendární zimní stadion, na kterém hokejový klub z Karlových Varů válí dodnes. K tomu došlo v roce 1983. Nemůžeme třeba zapomenout ani na krásnou budovu České spořitelny, kterou denně navštíví tisíce zákazníků. Architekti slavného obchodního centra Perla by se také určitě zlobili, pokud bych toto v té době velice známé obchodní centrum nezmínil. Stavba byla zakončena v roce 1986.
Současnost
Toto město můžeme nalézt na zalesněné oblasti CHKO Slavkovský les a rovněž i vojenského újezdu Hradiště. Nachází se zde charakteristická flora a fauna. Je to i oblast, která je velice hodně bohatá na mineralogické nálezy. V horkých pramenech, které se v KV nacházejí, byl v průběhu devatenáctého století objeven nový a první druh termální sinice s názvem Mastigocladus laminosus.
Ve městě se nachází velké množství divadel a rovněž i plno kinosálů. Tím nejznámějším je pravděpodobně divadlo Vítězslava Nezvala. V divadlech se každoročně koná významný filmový festival, který každý Čech pravděpodobně zná. Uděluje se zde i každoročně velká cena s názvem Křišťálový globus a několika jiných hlavních cen. Ve městě je i letní kino, které dříve hodně chátralo a město jej nechtělo opravit. V roce 2011 nakonec ale došlo k rekonstrukci.
Město samozřejmě disponuje i svou městskou hromadnou dopravou. V Karlových Varech je však zajišťována pouze autobusová doprava. Jsou zde ale dvě lanovky, na nichž se svezete i za běžný lístek MHD. To je poměrně zvláštnost. V tomto městě se hodně uvažovalo o vzniku trolejbusové dopravy. Město rovněž disponuje malým turistickým vláčkem, který je k dispozici od dubna do října. Je označován písmenem A. Město disponuje i kočáry. Je zde ale problém s tím, že je malé vhodných stanovišť, kde koně zákazníky vyzvedávají.
Z Karlových Varů pochází řada známých osobností. Mezi ty nejznámější patří například Heinrich Matonni (podnikatel, zakladatel firmy Mattoni), fyzik František Běhounek, nacista Karl Hermann Frank, herec Jiří Bartoška, herec Martin Havelka nebo český hokejový brankář Tomáš Vokoun, který dlouhou dobu působil v NHL a zahrál si i za českou hokejovou reprezentaci.
Členění města
Toto město se nyní skládá z 15 místních částí a stejným počtem katastrálních území: Bohatice, Cihelny, Čankov, Doubí — k. ú. Doubí u Karlových Varů, Drahovice, Dvory, Hůrky — leží na k. ú. Olšová Vrata, Karlovy Vary – leží na k. ú. Karlovy Vary a Tuhnice, Olšová Vrata, Počerny, Rosnice — k. ú. Rosnice u Staré Role, Rybáře, Sedlec — k. ú. Sedlec u Karlových Var, Stará Role, Tašovice.
Součástí tohoto města byly dříve i tyto obce: Andělská Hora, Březová, Dalovice, Hory, Jenšov, Mírová, Otovice a Všeborovice.
Magistrát tohoto města sídlí na adrese Moskevská 2035/21 a současným primátorem je pan Kulhánek.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Karlovy_Vary
http://www.karlovy-vary.cz/cz/
,