Netrapte se s překlady. Zajistěte si překlady Jihlavu a mějte svůj překlad k dispozici v nejkratší možné době. Vaše texty přeložíme kvalitně a rychle. Již nemusíte přemýšlet nad specifickými frázemi, předložkami a časováním. Mějte vždy pohotově zajištěn překlad svého textu, ať již potřebujete přeložit pouze několik vět do školní práce nebo rozsáhlý technický dokument. Překládejte profesionálně. Překládejte s Express-preklady.cz.
Jihlava patří mezi nejhezčí česká krajská města. Je to rovněž i město statutární. Můžeme ho najít na tehdejší česko-moravské zemské hranici. Dnes řadíme Jihlavu mezi města moravská, protože větší část tohoto města leží straně moravské. Jediný okraj tohoto města se nachází na straně jiné. A to je severozápadní okraj, který se počítá do Čech. Mnoho lidí ví, že Jihlava je město s velkou tradicí. V minulosti se zde hojně těžilo stříbro. Založené bylo už ve 13. Století. Roku 1982 se Jihlava stala městskou památkovou rezervací. O osmnáct let později se toto město stalo střediskem Kraje Vysočina. Nyní zde žije přes padesát tisíc obyvatel.
Historie
O tomto krásném městě se poprvé dozvídáme v roce 1233. Tehdy se jednalo o osadu. Tehdy došlo díky olomouckému biskupovi k potvrzení zboží. Jmenoval se Robert. Když na trůn nastoupil nový Přemyslovec, Václav I, jeden z posledních Přemyslovců vůbec, který však ale vládl ještě poměrně dlouho, tak došlo k založení horního města. Díky tomu sem přicházely mraky lidí. Tito lidé se aktivně účastnili na těžbě stříbra a rovněž i na jeho zpracování. Jihlava vzkvétala. Od roku 1249 se zde začaly razit mince.V této době také vznikla listina, která tato města zakládala. Stalo se tak před rokem 1253. Tato listina dokázala charakterizovat toto město z hlediska právního. Špatné však je, že se do dnešní doby bohužel nezachovala. V roce 1270 bylo město obdarováno stavebním řádem, který dostalo od panovníka, který tu tehdy vládl. V tom samém roce, tedy v roce 1270 došlo i zároveň k výstavbě opevnění tohoto města. A nejen to. Začal se stavět i parkán a příkop. Ke konci třináctého století byla těžba asi nejživější v celé historii.
Jihlava nebyla za husitských válek nikdy dobyta. Od roku 1420 Jihlava stála na straně katolíků, což bylo pravděpodobně způsobenou velkou částí obyvatel německého původu, které zde žilo. V roce 1436 došlo v Jihlavě na dnešním Masarykově náměstí k vyhlášení slavných Basilejských kompaktát.
V letech 1526-1619 Jihlava hodně vzkvétala. Došlo k hodně rekonstrukcím. Je nutné říct, že rekonstrukcím předcházely časté požáry. Po roce 1522 došlo v Jihlavě k prosazení luteránství. Ale to není všechno. Kvetla řemesla a i samotný obchod jako takový. Došlo k obnovení řady štol a také zaražení štol nových.
V roce 1645 se Jihlavy zmocnilo Švédské vojsko. Stalo se tak během třicetileté války. Vedl jim známý pán Lennart Torstenson. Došlo k přestavění celého města na prakoní pevnost s předsunutým opevněným – bastionem. Když v roce 1647 Švédové z města odešli, žilo zde pouze 1000 obyvatel.
Další velký rozvoj se odehrál v 18. A 19. Století. Toto město se stalo v té době jedním z největších producentů sukna v tehdejší monarchii. Došlo i k obrovskému průmyslovému rozvoji. Byly zbourány hradby a také i brány, které měly úzké průjezdy. Došlo i k zřízení soudu. Krajského soudu. K tomu došlo v roce 1850. O dalších několik let později se toto město stalo i městem statutárním. Byla to obrovská sláva. Toto označení znamenalo v té době opravdu hodně. Stalo se tak v roce 1864. Ve dvacátém století se k městu připojila nedaleká obec a tak se zvýšil počet obyvatel tohoto města. Šlo o obec Dřevěné mlýny.
Do roku 1945 v tomto městě žilo velké množství německy mluvícího obyvatelstva. Druhá světová válka Jihlavu hodně postihla. Kvůli této válce byla dokonce vypálena synagoga, což je velká škoda. V dubnu roku 1945 byl bohužel i poškozen most u Helenína. Most se při přejezdu vlaku převrátil.
V roce 1969 se v Jihlavě upálil Evžen Plocek. Měl to být jako symbol nesouhlasu proti tehdejšímu režimu, proti normalizaci. Upálil se na nejznámějším jihlavském náměstí. Pamětní desku (vzpomínkovou) můžeme na náměstí obdivovat i dnes. U morového sloupu.
V roce 1960 byla Jihlava kvůli správní reformě přičleněna ke kraji Jihomoravskému, což hlavně obyvatelé nesli´poměrně těžce, ale brzy si na to dokázali zvyknout. Centrum tehdejšího Jihomoravského kraje byl na stejném místě jak dnes. Tedy v Brně. Jihlava tak zůstala pouze městem okresním.
O devět let dříve v roce 1951 došlo k rozšíření území Jihlavy. Nově byly součástí tohoto města i: Bedřichov, Helenín, Hruškové Dvory, Staré Hory a Pančavu, přičemž Bedřichov a Staré Hory patří do Čech. Došlo ke vzniku tzv. Velké Jihlavy. V roce 1954 pak došlo k oddělení obce Hruškové Dvory, nicméně se Jihlava rozšířila o osadu Sasov.
V roce 1989 proběhlo poslední rozšíření města. Byly k němu připojeny tyto osady (obce): Rantířov, Měšín, Cerekvička,Loučky, Vílanec, Čížov, Rosice. O rok později, v létě, však mnoho jiných částí se od Jihlavy oddělilo.
V roce 2000 se Jihlava znovu po několika letech stala centrem kraje Vysočina. Došlo ale k přejmenování původního názvu. Z Jihlavského kraje vznikl kraj, který existuje dodnes. Kraj Vysočina.
Současnost
V Jihlavě je několik divadel. Tím nejznámějším je asi Horácké divadlo, kde můžeme najít malou a velkou scénu. Můžete navštívit i divadelní klub, Jazz Club nebo kavárnu. Pokud byste se rozhodli toto i divadlo navštívit, najdete ho v Komenského ulici. Jsou zde i dvě stála kina. Jedno se nazývá Cinestar. Toto kino je možné najít ve známém obchodním domě, který se nazývá City Park. Druhé kino, které vlastní také filmový klub, se nazývá Dukla. Je zde i známé muzeum, které se jmenuje muzem Vysočiny a sídlí na Masarykově náměstí. V Jihlavě se konají i tradiční kulturní události. Tou nejznámější je asi Jihlavský havířský průvod. Mezi další patří: Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava, Festival Mahler Jihlava, Festival sborového umění, Horácký letecký den na henčovském letišti a jihlavská pouť.
Městská hromadná doprava v tomto městě si v průběhu 20. Století prošla velkými změnami. První tramvaje začaly brázdit ulice již v roce 1909. Nacházela se tam tehdy však jen jedna trať. Měřila 2,7km a spojovala dnešní Masarykovo náměstí s nádražím. Tramvaje přestaly jezdit v roce 1948. Byly nahrazeny trolejbusy. Nejprve tyto trolejbusy jezdily na stejná místa jako tramvaje, které byly zrušeny. Postupem času však začaly vznikat nové a nové tratě. Trolejbusová síť se rozrůstala. Trolejbusy v Jihlavě jsou označeny písmeny: A, B, BI, C, E a N. To je v naší zemi poměrně rarita.
Jihlava je městem sportu. Sídlí tu několik klubů. Jeden, ten nejznámější, je hokejový. Jedná se klub HC Dukla Jihlava. Podle statistik, se jedná o nejúspěšnější tým v České republice. Vyhrál několik titulů Bohužel dnes však hraje až druhou nejvyšší hokejovou ligu. Před několiak lety z té nejvyšší sestoupil a dodnes se drží právě v této, druhé nejvyšší hokejové lize Jsou zde ale i jiné týmy. Velice populární je v Jihlavě třeba i fotbal. Hraje tým FC Vysočina Jihlava. Domovský stadion tohoto mužstva se nachází v Jiráskově ulici.
Ve městě můžeme najít řadu zařízení, které jsou určeny pro děti. Město zřizuje například jesle s kapacitou 40 dětí a rovněž i dvě mateřské školy. Nachází se zde 10 základních a jedna základní škola speciální. Je tu i škola praktická a základní škola umělecká, která vychovává budoucí „virtuózy“. Nachází se zde i 6 státních středních škol, Gymnázium Jihlava, Střední uměleckoprůmyslová škola v Heleníně, Střední odborná škola sociální u Matky Boží v Jihlavě, Střední škola stavební Jihlava.
V Jihlavě se narodilo velké množství známých osobností. Mezi ty nejznámější například: hokejista Bobby Holík, dělník Evžen Plocek, herec Tomáš Juřička nebo herec Martin Stránský.
Členění města
Město se skládá nyní z 18 katastrálních území. Na nich leží 16 částí a 51 základních sídelních jednotek. Jako příklad si můžeme uvést: Helenín, Henčov, Heroltice u Jihlavy, Bedřichov u Jihlavy, Antonínův Důl… Dříve, ale vlastně i dnes jsou nebo byly součásti města tyto části: Cerekvička-Rosice, Čížov, Hybrálec, Malý Beranov, Měšín, Rančířov,Rantířov, Smrčná a Vílanec. Samotný okres Jihlava se skládá z neuvěřitelných 123 obcí. Jihlavský magistrát sídlí na adrese Masarykovo náměstí 1. Současným primátorem je pan Rudolf Chloupek.
Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jihlava