Město, které se nazývá České Budějovice, jsou správním a rovněž i kulturním centrem Jihočeského kraje. Je to i město statutární, ve kterém žije neuvěřitelných 90 tisíc obyvatel. To ho dělá jedním z nejlidnatějších měst v naší zemi. Toto město můžeme najít ve známé Českobudějovické pánvi. Nachází se na soutoku dvou krásných a opravdu malebných řek. Tyto řeky se nazývají Vltava a Malše. Kolem těch krásných řek, můžeme obdivovat řadu historických památek a i muzeí.
Trocha historie
Toto velké město bylo založeno už v roce 1265. Nicméně to není jisté. Všechno se stalo díky královi, který v našich zemích vládl. Jednalo se o krále z rodu Přemyslovců, Přemysla Otakara druhého. Někdo z vás ho pravděpodobně zná pod přezdívkami „železný a zlatý“. Nicméně samotné založení města měl na starosti někdo jiný. Konkrétně jeden vcelku neznámý rytíř. Díky němu se České Budějovice staly obchodní a řemeslnou metropolí celého kraje.
Mnohem větší a pravděpodobně vůbec ten největší rozkvět proběhl ve století šestnáctém. Zisky plynuly z vaření piva. Ale to není všechno. Bylo to třeba i rybniční hospodaření, obchod se solí. Velice významná byla také těžba stříbra, která probíhala v dolech. Tento druh podnikání byl v této době, tedy v 16. Století, více než populární a oblíbený.
Ve století devatenáctém se začala stavět (a zároveň došlo i k dokončení) koněspřežní železnice z Českých Budějovic do Rakouska. Konkrétně do Lince. Jednalo se o první koněspřežní železnice na evropském kontinentě vůbec! Díky této železnici rostl význam průmysl a obchodu. V této době, tedy v tom samém století, vznikaly velké a dodnes známé továrny. Jako příklad si uvedeme například: továrna Hardmuth, světoznámé pivovary Budvar anebo Samson. Tyto pivovary a jejich výrobky si můžeme užívat a vychutnávat i v dnešní době.
Další známé události se odehrály až v průběhu století dvacátého. Velké štěstí toto město mělo, když se boje během první a zároveň i druhé světové války tomuto městu dlouho držely stranou. Velkou změnou byl březen roku 45. To nastalo osvobozování naší země. A je tedy jisté, že to s sebou pár problémů přineslo. Jednalo se hlavně o nálety. Město se tehdy stalo hned dvakrát terčem náletů letectva, které patřilo Američanům. Město bylo opravdu po těchto náletech hodně poškozeno. Dlouho se z tohoto stavu dostávalo. Velmi početné byly avšak i ztráty na životech, na lidských životech. Nebyli to jedinci. Ani stovky. Jednalo se o tisíce obyvatel tohoto města. V pátém měsíci roku 1945 pak německá armáda toto město vyklidila. Město bylo přenecháno sovětským jednotkám. V dalším průběhu tohoto století se město (stejně jako všechna ostatní města v naší zemi) dostala do rukou komunistů a později i socialistů.
Stavební slohy a památky města
Lidé z celého světa mohou v tomto městě obdivovat velké množství historických památek. Je zde i hodně odlišných stavebních slohů. Jedná se jak o renesanci, gotiku, baroko, rokoko nebo třeba klasicismus.
V roce 1980 se městské jádro tohoto města stalo národní památkovou rezervací. Součástí této historické zóny je dnes celkem dvě stě padesát různých památek, které jsou, jak už bylo jednou řečeno, postaveny v mnoha odlišných stavebních stylech. Nadšenci gotického umění si zde přijdou na své. V tomto slohu je zde postaven dominikánský klášter. Kromě této památky je ve stejném slohu i hradební věž. Tato věž se nazývá Železná panna.
Člověk milující renesanci, by měl určitě navštívit Černou věž. Tato věž je jedna z největších dominant v tomto městě. Milovníci baroka by zase určitě neměli váhat nad návštěvou radnice, Samsonovy kašny na náměstí nebo kostela svatého Mikuláše. Klasicismus a empír je ve městě taky zastoupen. Připomínka těchto slohů je třeba na řadě malebných městských domů. Další stavba je kupříkladu zájezdní hostinec, který má zajímavé jméno. Nazývá se: U Zelené ratolesti. Mimo to je to třeba i známá loděnice Lannova.
Kubismus a secese je ve městě také možné najít, není to vůbec těžké. Jedná se například o známou budovu rozhlasu. Kromě této budovy je to třeba i obchodní dům u Hájíčků. V současnosti dochází i k postupnému růstu Českých Budějovic. Dochází ke vzniku nových čtvrtí. Jedná se především o obytné čtvrti.
Současnost
Milovníci divadelních představení by neměli otálet nad návštěvou Jihočeského divadla, Malého divadla, ve kterém se dočkají i mladí diváci. Hrají se zde často dětská představení. Další možnosti návštěvy jsou Dům kultury Metropol nebo Divadlo Solnice. Příznivci vážné hudby by se měli dostavit do koncertní síně Otakara Jeremiáše, ve kterém si na svém přijdou milovníci této hudby. Ve městě se nachází i čtyři kina. Jsou poměrně velká a oblíbená. Nachází se zde i více než 15 městských galerií a i jihočeských síní, která jsou určena pro výstaviště.
Jak už bylo řečeno, nachází se zde známé výstaviště, které se nachází kousek od městského centra. Každoročně zde lidé mohou navštívit výstavu Země Živitelka. Ale určitě to není jediná výstava , která se zde koná. Je jich mnohem více. Nicméně, asi žádná z nich není tak proslulá, jako právě Země Živitelka. Další výstavy jsou: Hobby – koná se na jaře a na podzim, výstava Vzdělání a řemeslo, Dítě a jeho svět, Gastro - mezinárodní gastronomický festival, který už jak název napovídá je plný jídla. Návštěvníci mohou okoštovat jídla jak od nás, tak ze zbytku světa. Další typ výstavy je Festival Móda show. Na tomto festivalu lidé uvidí ty úplně nejnovější druhy oblečení. Hlavně pak kolekce. Občas se tu konají i výstavy psů a podobně. Na své si zde přijde opravdu každý.
Rodiče svých dětí mají na výběr z velkého počtu škol, kam své ratolesti umístí. Některé mají skvělé jméno. Některé však také ne. Nachází se zde asi dvacet pět škol mateřských, dále pak 25 „základek“ a rovněž i devatenáct středních odborných škol nebo učilišť. Své místo zde má i několik gymnázií. Na krajské město je to docela velký počet. Je jich zde sedm. Své místo zde má třeba i několik vyšších odborných škol. Těch je šest. Nemůžeme zapomenout i na dvě školy vysoké. Jedná se tedy o univerzitní město, jak se patří a sluší! Tou známější vysokou školo je Jihočeská univerzita, do které chodí až devět tisíc studentů. Další je Vysoká škola evropských a regionálních studií, do které chodí přibližně 240 studentů. Je to soukromá vysoká škola.
Sport je v tomto městě hodně populární. Podle mého názoru je tím nejoblíbenějším sportem hokej. Hraje zde klub, který sice nyní působí ve druhé nejvyšší hokejové lize, avšak před pár lety působil v extralize. Jelikož má tento tým skvělé fanoušky, chodí hodně diváků i na druhou nejvyšší soutěž. Nicméně někteří obyvatelé tvrdí, že populárnější sport než hokej je fotbal. Ať už je to tak nebo onak, tyto dva spory jsou v Českých Budějovicích jednoznačně nejoblíbenější. V tomto městě je možná najít i několik stadionů. Těmi nejznámějšími jsou stadiony, na které se hraje fotbal a hokej. Na hokejovém stadionu se dokonce nachází dvě ledové plochy a patří mezi ty nejmodernější u nás. Velké jméno má ve městě i plavecký stadion. Součástí tohoto plaveckého stadionu je několik krytých bazénů. Součástí je třeba i letní plovárna, kde si na své přijdou zejména děti. Nicméně užít si zde můžou i rodiče a prarodiče.
Ve městě je možné najít velké množství podniků. Nejvýznamnější jsou pravděpodobně pivovary. Vyrábí se zde pivo od firmy Budvar a také od pivovaru Samson. Tyto značky zná dneska pravděpodobně každý, ať už patří mezi „pilaře“ anebo ne. K založení Budvaru došlo na konci devatenáctého století, konkrétně pak v roce 1895. Má dokonce 380 zaregistrovaných známek, ochranných zámek. Každodenně je exportován do několika zemí světa. Podle posledních informací, je zemí víc než sto. Mezi ty největší odběratele kromě Slovenska a Německa, patří třeba i Rusko nebo Rakousko.
Druhým pivovarem je tedy Samson.
Další významnou firmou je firma Koh-i-noor-Hardmuth. Firma, která se zabávý výrobou psaích a kancelářských potřeb. Její výrobky je možné dnes koupit skoro všude. Vysoká kvalita těchto výrobků je nutností.
Dalším neméně známým podnikem je firma Gama. Myslím si, že podle názvu to většině lidí nic neříká, avšak jednou se tato firma dostane dle mého osobního názoru hodně vysoko. Tato firma má na starosti výrobu a prodej zdravotnických potřeb z plastu. A to má budoucnost!
Mezi ty nejznámější strojírenské firmy patří „Robert Bosch“, spol. s r. o., ke vzniku došlo až v roce 1992, tedy rok před vytvořením naší samostatné České republiky. Úkolem této firmy je hlavně výroba součástí automobilů a ročně shání velké množství absolventů vysokých škol.
Samozřejmostí je i nemocnice, která se zde nachází. Je tu I: vlakové i autobusové nádraží, hasiči, záchranná služba, sídlí tu třeba policie, městská policie i celní úřad. Své místo má zde i úřad práce, katastrální krajský úřad a finanční úřad.
Městská hromadná doprava byla ve městě dříve zajišťována tramvaji. Byly zavedeny v roce 1909. Byly velice populární, nicméně i tak byly v roce 1950 zrušeny.
Dneska se lidé v tomto městě svezou hlavně autobusy a také trolejbusy. Směrem na jihozápad se nachází vojenské letiště Planá, které je však dnes mimo provoz. Nicméně se plánuje jeho využití v civilní dopravě. Nicméně ještě není nic jisté.
V Českých Budějovicích se narodilo (nebo zde žilo) mnoho významných osobností. Ve městě má svůj rodný dům známý podnikatel Vojtěch Lanna. Spisovatel Norbert Frýd rovněž pochází z tohoto malebného města. Austronaut Vladimír Remek, herec Karel Roden, Tomáše Krejčíře nebo Jiří Mázla, zpěváci Petr Kolář, Petr Muk nebo hokejisté Radek Bělohlav, Radek Dvořák nebo Václav Prospal, ti všichni mají své kořeny v tomto nádherném městě.
Části města
Město je dnes složené z jedenácti katastrálních území. Jsou tu dvě takové zvláštnosti. Kaliště a Třebotovice totiž tvoří dokonce exklávu. Na tomto území je možné najít 7 místních částí.
České Budějovice 1: vnitřní město – Sokolský ostrov, městská památková rezervace
České Budějovice 2: sídliště Máj, Stromovka, sídliště Šumava, sídliště Vltava, Čtyři Dvory
České Budějovice 3: Kněžské Dvory, Nemanice, Pražské předměstí
České Budějovice 4: Nové Vráto, Husova kolonie
České Budějovice 5: Pětidomí, Nové Hlinsko, Pohůrka, Suché Vrbné
České Budějovice 6: Havlíčkova kolonie, Mladé, Nové Hodějovice, Lannova třída, Nádraží, Vídeňské předměstí
České Budějovice 7: Linecké předměstí, Rožnov, Střelecký ostrov, Nové Roudné
V roce 1990 se toto město stalo městem statutárním. Nicméně tu není žádná městská část. Často se ale objevují návrhy na vlastní samosprávu jedné části města. Jedná se o levý břeh Vltavy.
Magistrát sídlí na adrese Nám. Přemysla Otakara II. 1,2 a současným primátorem je pan Svoboda.
Zdroje:
http://www.c-budejovice.cz/cz/stranky/uvod.aspx
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A9_Bud%C4%9Bjovice
http://www.rozhlas.cz/cb/portal/
http://www.visitceskebudejovice.cz/